Anna Kournikova
BiyografiBiyografiAnna Kournikova, 1981 doğumlu Rus tenisçi ve model. İsmi Google’da en çok arananlar listesinde ilk sıralarda yer alan; şöhretini güzelliği, beline kadar uzanan sarı saçları ve tabiki tenis oyunculuğuyla elde eden Kournikova, tenis dünyasının en tanınmış sporcularından biri olmasına rağmen kariyeri boyunca hiç turnuva şampiyonluğu kazanamadı.

Anna Sergeyevna Kournikova, 7 Haziran 1981’de Alla ve Sergei Kournikov çiftinin tek çocuğu olarak Moskova’da dünyaya geldi. Sonrasında Amerika’ya göçeden aliesiyle birlikte Miami, Florida’ya yerleşen Anna, erken yaşlarda Nick Bollettieri Tennis Academy‘de eğitim almaya başladı. 13 ve 14 yaşlarındayken İtalya Açık da dahil olmak üzere çeşitli turnuvalar kazanan Kournikova, böylece Uluslararası Küçükler Tenisi’nde adından söz ettirdi. 1995 yılında 18 yaş altı Küçükler Avrupa Şampiyonu (Junior European Champion Under 18) ve ITF küçükler Dünya Şampiyonu (Junior World Champion Under 18) olduğunda 14 yaşındaydı.

Kournikova, profosyonel tenis kariyerine Rusya adına katıldığı Fed Cup turnuvasıyla başladı, bu sırada 14 yaşında olan Kournikova, en genç katılımcı ve kazanan oldu. 15 yaşındayken 1996 U.S Open’da (Amerika Açık) 4.tura kadar yükseldi, fakat o dönemin bir numaralı tenisçisi Steffi Graf tarafından turnuvadan elendi.

Kournikova 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları'na, Rusya Delegasyonu’nun bir sporcusu olarak katıldı. 1997 yılında 16 yaşında iken katıldığı Wimbledon turnuvasında yarı finale kadar yükseldi, fakat o yılın şampiyonu Martina Hingis’e 6-3 ve 6-2 lik setlerle yenilerek bu turnuvadan elendi.

1998, Anna Kournikova’nın çıkışa geçtiği yıl oldu. İlk kez WTA Top 20 sıralamasına giren Kournikova, Martina Hingis, Lindsay Davenport ve Steffi Graf karşısında zaferler elde etti ve ardından da 1999 ve 2002’de Martina Hingis ile birlikte çiftlerde Avustralya Açık Şampiyonluğu elde etti. Bu sıralarda Hingis ve Kournikova, süpermodel görünümlerinden dolayı tenis dünyasının Spice Girls’ü olarak nitelendirildiler.

Kournikova, çiftlerde başarılı bir sporcu olduğunu, Avustralya Açık Şampiyonluğu da dahil olmak üzere 16 çiftler turnuvası kazanarak kanıtladı. Ayrıca karışık çiftlerde U.S Open ve yine çiftlerde Wimbledon’da final oynadı. Çiftlerde WTA (Women’s Tennis Association) sıralamasında birinciliğe kadar yükselen Kournikova, profesyonel kariyeri boyunca 200 çiftler maçında, 71 galibiyet elde etti.

Tekler kariyeri 1999 yılında düşüşe geçen Anna, kariyerinin büyük bir bölümününde WTA sıralamasında 10.luk ile 15.lik arasında yer aldı. Sıralamada en fazla 8.liğe yükselebilen ve katıldığı 130 tekler turnuvasında hiçbir şampiyonluğu bulunmayan Kournikova, kariyerinde sadece 4 kez finale çıkmayı başardı. Ayrıca bu finallerin hiçbirisi Grand Slam finali değildi.

1.73 metre boyundaki Kournikova, bir tenis oyuncusu olarak ayak çabukluğu, agresif baseline oyunu, mükemmel angleları ve dropshotları ile tanımlandı. Fakat neşesiz hali, yaptığı basit hatalar ve zaman zaman kullandığı inanılmaz kötü servis atışları onun eleştirilen özellikleriydi. Kournikova, kariyeri boyunca teklerde 209 maçın 129’unu galibiyetle tamamladı.

Son dönemlerde yaşadığı sırt ve bel problemleri nedeniyle ve geçirdiği sakatlıklar yüzünden WTA sıralamasında gerilere düşen Kournikova, 2003 yılından bu yana hiçbir WTA turnuvasında yer almadı ve konuyla ilgili son olarak ELLE magazin dergisinin 2005 temmuz sayısında şu açıklamayı yaptı:

Yardım amaçlı gösteri maçlarına çıkan Kournikova, aynı zamanda World Team Tennis (WTT) içerisinde yer alan Sacramento Capitals takımının bir üyesi ve sadece çiftler kategorisinde mücadele ediyor. Teklerde bazı başarıları olan fakat esas başarıyı çiftler kategorisinde 1 numaraya kadar yükselerek yakalayan ve tenis oyuncuları Pam Shriver ve Peter Fleming ile kıyaslanan Kournikova, partneri Martina Hingis ile beraber 1999 ve 2002’de çiftlerde, Avustralya Açık Grand Slam’de şampiyon oldu.

2004 yılında Elton John tarafından düzenlenen 3 yardım organizasyonunda ünlü tenisçiler Serena Williams ve Andy Roddick ile birlikte yer alan Anna, ayrıca ocak 2005’de Hindistan’da meydana gelen tsunami felaketi sebebiyle yapılan yardım organizasyonunda, çiftlerde John McEnroe, Andy Roddick ve Chris Evert ile beraber gösteri maçı yaptı. Kournikova, kasım 2005’de Martina Hingis ile beraber takım oluşturdu ve ikili yardım amacıyla WTT finallerinde Lisa Raymond ve Samantha Stosur’a karşı maç yaptı.

Şöhretinin bir bölümü de özel hayatı ve modellikten gelen Kournikova, 15 yaşındayken 1996 U.S.Open‘da yer almasıyla birlikte, fiziksel güzelliğiyle de herkesin dikkatini çekerek dünya üzerindeki bir çok magazin dergisinde fotoğrafları ve röportajlarıyla yer aldı. Anna Kournikova 2000 yılında, Jim Carrey’in başrolünü oynadığı Me, Myself ve Irene filminde bir motel müdürü rolünü oynadı.

1998, 2000, 2002 ve 2003’de People Dergisi’nin 50 En Güzel İnsan Listesi’nde (50 Most Beautiful People) yeralan Kournikova, ESPN.com tarafından En Seksi Sporcu (Hottest Female Athlete) ve seçildi. 2002’de FHM Dergisi’nin hem Amerika hem de İngiltere’de yayınlanan sayılarında seçtiği 100 Dünyanın En Seksi Kadınları (100 Sexiest Women in the World) listelerinde yer aldı.

Medeni durumu bir çok kez konu olan Kournikova’nın, hokey oyuncusu Pavel Bure ile nişanlandığına dair bir çok dedikodu ortaya atıldı. NHL Hokey yıldızı Sergei Federov ile ise 2001 yılında evlendiğine dair söylentiler çıktı. Kournikova’nın menajeri bunu yalanladı fakat Fedorov, 2003 yılında evlendiklerini ve henüz boşandıklarını açıkladı.

Enrique Iglesias’ın 'Escape' klibinde oynamasının ardından başlayan ilişkileri hala sürmekte olan ikilinin, 2003 ve 2005 yılında gizlice evlendiklerine dair söylentiler çıktı. Kournikova ise bu durum hakkında bir açıklamada bulunmadı. Çift Espn.com tarafından yapılan oylamada En Seksi Çift (Hottest Couple) seçildi. Anna Kournikova halen Miami, Florida’da yaşıyor.

"Eğer kendimi 100% hazır hissedersem tekrar kortlara dönmeyi ve yarışmayı isterim."